המשך לתוכן
https://kia-israel.co.il/לקרוא-ולדעת/קיה-קרניבל-המיניוואן-המושלם-למשפחות

מדריך רכב חדש

אף אחד כבר לא מופתע שהיקף מסירות כלי הרכב בישראל שובר שיאים. עיון זריז בנתונים המפורסמים על ידי איגוד יבואני הרכב מראה מגמה ברורה לגבי מספר הישראלים שמחליטים לקנות רכש חדש מדי שנה. אם בשנת 2015 נמסרו בישראל כ-254 אלף מכוניות, בשנת 2016 המספר צמח כבר לכ-286 אלף.

קיה נירו היבריד

שתי החברות הקוריאניות אשר שולטות בכיפה בכל הנוגע לרכישת רכבים חדשים בישראל הן כמובן יונדאי וקיה המשתייכות לאותו קונצרן ענק. השתיים מחליפות דירוגים זו עם זו הן לגבי סך המסירות הכללי של רכבים חדשים והן באשר לדגמים ספציפיים. למשל, בפסגת טבלת המסירות בשנת 2016 נמצאת קיה סופרטאז', רכב פנאי-שטח הראשון שכבש את ראשות הטבלה והשתלט בעשותו כן על מיקום שהיה שמור למכוניות משפחתיות בלבד.

העלייה במספר הרכישות מבוססת בעיקר על שינוי תפיסתי לגבי קניית רכב חדש בישראל. מה שלווה בעבר בחששות מפני הוצאות כבדות וחוסר-ביטחון כלכלי התחלף במגוון מסלולי מימון אטרקטיביים. מסלולים הנגישים לא רק לעובדי חברות היי-טק אלא גם למגזר הפרטי על שלל רבדיו. למשל, מסלולי ליסינג מימוני וטרייד-אין המציעים חבילה משתלמת במעמד הרכישה וביום שאחרי.

אז איך קונים רכש חדש ומה כדאי לדעת בכדי לקבל החלטה נבונה בעת השוואת רכבים? ובכן, לא מדובר בעניין של מה בכך שכן מחקרים מראים שקניית רכב חדש היא בין ההוצאות הגבוהות של התא המשפחתי (ושנייה רק לרכישת דירה). לכן, על מנת לעזור לכם בדרך למפתח (בסוויץ'), הכנו מדריך מקוצר לקניית מכונית חדשה בישראל בשנת 2017. לגזור, לשמור ולהתניע.

קניית רכב חדש וקבלת מפתח והיצרן

מה הצרכים שלכם?

כל תהליך קנייה, ובפרט כאשר מדובר על רכב חדש, מתחיל עם אפיון הצרכים האמתיים של הלקוח. בהגדרת צרכים לגבי מכונית חדשה יש לשים לב לפרמטרים כמו מרחק נסיעה ממוצע (ברמה יומית/חודשית/שנתית), מקומות אחסון לציוד (דין משפחה עם ילדים איננו כדין רווק תל אביבי), היקף האחריות הניתנת לרכב (ולאיזו תקופה), בטיחות ומערכות בטיחות, עלויות תחזוקה שוטפות וכדומה. יש שגורסים כי הנוסחה הנכונה לאפיון צרכי רכב חדש היא לפי סטנדרט של 90%. כלומר, בעת השוואת רכבים עליכם לשאוף לקנות מכונית שתענה על הצרכים שלכם ברמה של 90% מהזמן.

בהכנת רשימת צרכים לטובת השוואת רכבים חשוב שתנסו להתייחס אל הצרכים האמתיים שלכם ושל בני המשפחה המשתמשים ברכב. לדוגמה, אם אתם זוג צעיר עם שני ילדים ומתלבטים לגבי דגם מסוים חשבו האם אתם מתכוונים להתרחב והאם תצטרכו בקרוב חלל גדול יותר גם בתא המטען וגם בספסל האחורי. מכיוון אחר, אם אתם מתכננים לקראת הפנסיה לעבור לעיר לאחר שנים של חיים במושב, אולי כדאי לכוון לרכב מיני או משפחתי קטן כדי להסתדר בקלות עם החניות והרחובות הצפופים.

רכב קטן חסכוני וזול - קיה פיקנטו החדשה

תקציב ועלויות

הפרמטר השני שצריך לקבוע לפני הרכישה הוא התקציב שעומד על הפרק. רכבים חדשים זמינים כיום במגוון רחב של דגמים כאשר גם בתוך המותגים עצמם יש מדרגות לתקציבים שונים. מיד לאחר שאפיינתם את הצרכים שלכם עליכם לקבוע תקציב מוגדר מראש (עם קווי סטייה למקרה שתתקלו במשהו שתאהבו שהוא מעט מעל המתוכנן). בחישוב עלויות רכב בעת השוואת רכבים זכרו שהמחיר כולל לא רק את העלות הראשונית אלא גם את הוצאות התחזוקה השוטפת.

למשל, נהוג לבדוק גם שיעור צריכת דלק שכן מדובר בנתון עם השפעה רבה לעלויות שוטפות. כאן ניתן לציין לדוגמה את הביקוש שהולך וגדל לרכבים היברידיים. אפשר להדגיש את דגם קיה נירו – קרוסאובר היברדי ראשון מסוגו בישראל שמתגאה בצריכת דלק של 26 ק"מ לליטר (לעומת צריכה ממוצעת של כ-13-16 ק"מ לליטר ברכבים סטנדרטיים בעלי מנוע עם ספק של 1,600 סמ"ק).

קיה . רכב חדש ומסלולי מימון

רכב חדש ומסלולי מימון

רכב חדש שנהנה מאחריות יצרן יחסוך הוצאות על מוסך בהמשך ויסבול פחות (באופן משמעותי) מתקלות. כמו כן, קיימים כיום מסלולי מימון אטרקטיביים רבים המאפשרים גם לקונה שאין בידיו את מלוא הסכום להתחדש עם רכב ברמה גבוהה. למשל, ליסינג ממוני הזמין כיום גם אצל היבואנים עצמם וכולל תשלום מקדמה חלקית במעמד המסירה, תשלומים חודשיים קבועים לתקופה מוגבלת ואפשרות בתום התקופה לשלם את היתרה או לבצע טרייד-אין (כאשר החברה מתחייבת לרכוש את המכונית שנקנתה).

התחרות הבריאה בין היבואנים וחברות הליסינג הקיימות בישראל היטיבה מאד עם הצרכן. כיום, עסקאות מימון כמו ליסינג מימוני זמינות בעלויות כה אטרקטיביות עד שהן משתלמות יותר מנטילת הלוואה מהבנק (ובפרט לאור העובדה שהן כוללות הבטחה לטרייד-אין ושדרוג). עם זאת, חשוב מאד לוודא שאתם נוטלים על עצמכם תשלומים חודשיים שאתם מסוגלים לעמוד בהם וזכרו כי גם רכב חדש דורש הוצאות בעבור טיפולים תקופתיים, דלק, תאונות (חס וחלילה), ביטוח, רישויי וכדומה.

בטיחות

בטיחות היא ללא ספק מהפרמטרים הקריטיים ביותר בבחירת רכב חדש ואין צורך על כך במילים. ניתן כיום לקבל מידע רב הן מיבואני הרכב והן באמצעות גלישה מהירה באינטרנט אודות רמת הבטיחות המאפיינת כל דגם ודגם. משרד התחבורה, כחלק ממדיניותו לעודד רכישת רכבים חדשים בטיחותיים, מפרסם דירוגים עדכניים אודות מודלים ודגמים. מדד משרד התחבורה כולל ציון מ-0 עד 8 ובוחן את בטיחות הרכב הן מבחינת מערכות פסיביות (כמו כריות אוויר) והן מערכות אקטיביות (בלימה אוטומטית, סטייה מנתיב וכדומה).

כך תדעו לדוגמה שקיה ספורטאז' היא מהמכוניות הבטוחות בישראל עם מגוון מערכות בטיחות מעבר לסטנדרט כמו התראה לסטייה מהנתיב, תיקון סטייה מנתיב, בלימה אוטומטית, התראה בגין עצמים בשטחים מתים ועוד. בנושא הבטיחות רצוי במקביל להסתכל על ציוני הרכב במבחני ריסוק במדדים המוכרים באירופה (NCAP) וארה"ב (NHSTA).

יודגש כי משרד התחבורה ורשות המסים מעניקים תמריצים לייבוא ומסירה של מערכות בטיחות. הנחות אלה אינן בד"כ מגולגלות ישירות לצרכן אך הן בהחלט באות לידי ביטוי במחיר הסופי של הרכב בו הן משוקללות.

במידה שיש לכם ילדים קטנים הזקוקים למושבי בטיחות כדאי לבדוק שהרכב מתאים להתקנת המושבים שלכם ושאתם מבינים היטב כיצד המערכת עובדת ואיך היא שומרת על היקר לכם מכל. אם אתם צריכים להתקין במושב האחורי שלושה כיסאות לילדים וודאו שניתן לעשות זאת בבטיחות בדגם בו אתם מתעניינים.

ערכו סקר שוק

בבחירת רכב חדש עליכם לבצע סקר שוק מעמיק. חשוב להדגיש כבר עכשיו שכל חברה ומותג מציעים מספר אופציות לרכישת רכבים חדשים וסקר שוק נוגע גם לדגם הספציפי שאתם בוחנים. ככל שתגיעו לסקר השוק שלכם מוכנים יותר, וככל שתדעו יותר, כך תוכלו להבטיח שהרכישה תהיה נבונה, אחראית ואפקטיבית.

בקשו גם לבצע נסיעת מבחן כאשר אתם מתעניינים בדגם מסוים כי לעתים אין כמו לנהוג ברכב בכדי להרגיש התאמה (או אי-התאמה). תחושה בלתי אמצעית של הכיסאות וסביבת הנהג תאפשר לכם לקבל החלטה מושכלת לגבי רכב כזה או אחר. בקשו נסיעת מבחן שתהיה ארוכה דיו בכדי לנסוע גם באזורים עירוניים וגם באזורים בינעירוניים. נסו לחוש את הרכב היטב ואל תפעילו מערכת שמע תוך כדי נסיעה. כדאי לקחת לנסיעת המבחן גם אדם נוסף מטעמכם שישתף אתכם אחר כך בתחושותיו על "איך זה להיות נוסע" ברכב.

כמו כן, רצוי גם לבחון האם הרכב שבו אתם מעוניינים זמין במבצעים מיוחדים כמו ימי מכירות או חודשים "שיווקיים". במועדים אלה ייתכן ותיהנו מהנחות משמעותיות שיגיעו לכדי אלפי שקלים.

חשבו על היום שאחרי רכישת רכב חדש מהיצרן - קיה ישראל

חשבו על היום שאחרי

כשאנחנו מדברים על לחשוב על היום שאחרי אנחנו מדברים כמובן על הרגע שבו תהיו מעוניינים למכור את הרכב ולהתקדם הלאה. כן, לכל רכב חדש יש תחליף בדמות רכב חדש אחר. בבחינת היום שאחרי מומלץ לבדוק האם הרכב הספציפי הוא פופולרי והאם המותג שעומד מאחוריו הם פופולרי גם כן. לדוגמה, כשאתם קונים רכב מבית מותג מפורסם ומבוקש עם קיה, הנחשבת לאחת החברות המובילות בישראל במסירת רכבים, אתם יכולים להיות רגועים שיהיה מי שירצה לקנות את הרכב ממכם בבוא היום. במילים אחרות, אתם עומדים לשמוע הרבה את המילה "סחירות" המשמשת כ"שם קוד" למעמד הרכב בשוק.

כפי שצוין לעיל, חברות ויבואנים מציעים כיום מסלולים אטרקטיביים ביותר של ליסינג מימוני הכולל הבטחה כתובה בחוזה לרכוש את הרכב בתום תקופת התשלומים הזמנית. הבטחה שתאפשר לכם בעלות נוספת שאיננה משמעותית ביחס למחיר הסופי לשדרג לרכב חדש ממודל חדש.

דילוג לתוכן